Kuldīgā, Pelču pagastā konstatēts un reģistrēts dižkoks – Eiropas dižskabārdis. Par to pateicības vēstulē novērtējot saudzīgu un dabai draudzīgu saimniekošanu Kuldīgas novada pašvaldību informējusi Dabas aizsardzības pārvalde.
Dižkoki ir neatņemama Latvijas dabas vērtība. Kā dižākie savas sugas pārstāvji tie ir vērtīgs zinātnisku pētījumu objekts un nozīmīga ainavas sastāvdaļa. Dižkoki kalpo kā mājvieta dažādām retām un aizsargājamām sugām. Daudzi no tiem ir vēstures notikumu liecinieki, līdz ar to uzskatāmi ne tikai par dabas, bet arī kultūrvēsturisku vērtību.
Pārvaldes Kurzemes reģionālā administrācija 2023. gada 20. oktobrī Pelču pagasta, Kuldīgas novada, zemes vienībā ar kadastra apzīmējumu 62740020163, ir apsekojusi un uzmērījusi Eiropas dižskābardi Fagus sylvatica. Tā stumbra apkārtmērs 1,3 m augstumā ir sasniedzis 4,38 m, tāpēc tas atzīstams par dižkoku. Eiropas dižskābardis par īpaši aizsargājamu koku kļūst, sasniedzot vismaz 3,8 m apkārtmēru 1,3 m augstumā.
Atpazīstamības nolūkā dižkokiem piestiprinām informatīvu zīmi “Ozollapu” jeb dižkoka statusa apliecinājumu. Arī Jūsu koks šādu zīmi jau ir saņēmis, un tas ir reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols” (https://ozols.gov.lv/pub).
Lai dižkoks justos labi un vēl ilgi bagātinātu Latvijas ainavu, vēlamies atgādināt:
- Dižkoks un tā tuvākā apkārtne ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – aizsargājams ir ne tikai pats koks, bet arī teritorija zem koka vainaga un vēl 10 m josla ap to.
- Aizsargājamā koka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst apdraudējumu (piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus). Nociršanai nepieciešama Pārvaldes rakstiska atļauja.
Ja rodas kādi jautājumi par īpašumā esošo dižkoku un tā apsaimniekošanu, lūdzu, sazinieties ar mums, rakstot e-pastu uz kurzeme@daba.gov.lv vai zvanot uz tālruni: 29494292.