AktualitātesVecpilsēta

Latvijas vēstnieks OECD un UNESCO Andris Pelšs iepazīst Kuldīgas novada kultūrvēsturisko mantojumu

22. oktobrī vizītē Kuldīgas novadā ieradās Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks OECD un UNESCO Andris Pelšs. Viņš amatā stājies nesen, tāpēc tikšanās laikā vēlējās iepazīt ne tikai  novada ekonomiskos rādītājus un attīstības ieceres, bet arī izzināt Kuldīgas paveikto ceļā uz UNESCO un suitu kultūrtelpas stiprināšanā.

Vēstnieku pašvaldībā uzņēma domes priekšsēdētāja Inese Astaševska un vietnieks Artis Roberts, Kuldīgas attīstība aģentūras vadītājas vietnieks attīstības plānošanas jomā Kaspars Rasa, kā arī Būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone un Vecpilsētas pārvaldības speciāliste Sintija Vītoliņa.

Kuldīgas novads ir vienīgais Latvijā, kas lepojas ar divām UNESCO mantojuma vietām – suitu kultūrtelpu kā nemateriālo mantojumu un Kuldīgas vecpilsētu kā materiālo mantojumu. Domes priekšsēdētāja vēstnieku iepazīstināja ar pašvaldības darbu kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzībā, vietējo uzņēmējdarbību un budžeta prioritātēm. Vēstnieku interesēja pašvaldības ieguldītais finansējums vecpilsētas attīstībā, budžeta iespējas īstenot attīstības ieceres, kā arī izaicinājumi, ar kuriem jāsaskaras mantojuma saglabāšanā.

Inese Astaševska skaidroja, ka attīstības ieceres iespējams īstenot, lielākoties piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumus un iepazīstināja ar pašvaldības pieeju vecpilsētas pārvaldībā. Pēdējo 10 gadu laikā vecpilsētā ieguldīti vairāki desmiti miljoni eiro, to veidojot pēc iespējas pieejamāku vietējiem iedzīvotājiem. Tā, lai tā būtu “dzīva,” kompakta un tajā būtu viss ērti sasniedzams –  gan tirdzniecības, gan kultūras un atpūtas vietas. Savukārt iedzīvotājiem būtu pieejamas dažādas atbalsta iespējas un programmas ēku atjaunošanā. “UNESCO nav tikai Kuldīgas, bet visai Latvijai iegūts statuss. Ir svarīgi rast vienotu redzējumu par to, kā nosargāt vēsturisko mantojumu, reizē neietekmējot arī uzņēmējdarbību un attīstības ieceres. Mums visiem kopā jādomā, kā pārvaldīt kā materiālo, tā nemateriālā mantojumu – lai tas tiktu saglabāts un nodots nākamajām paaudzēm,” teica. I. Astaševska.

Lai iepazītu Kuldīgas novada unikālo vēsturisko vidi un UNESCO Pasaules mantojuma vērtības, vēstnieks Janas Jākobsones vadībā devās pastaigā pa vecpilsētu, kā arī viesojās Kuldīgas novada atvērtā muzeja krājumā. Vizītes laikā vēstnieks apmeklēja arī starptautiskās mākslas, augstākās izglītības un koprades vietu “Kuldīgas Adatu fabrika,” kurā darbojas starptautiskā maģistra programma SDSI, mākslinieku rezidence, prototipēšanas darbnīca, Kuldīgas Digitālo inovāciju centrs un LIAA pārstāvniecība Kuldīgā.