SOLIS UZ PRIEKŠU: ATTĪSTOT PERSONĪGOS RESURSUS UN NODARBINĀTĪBAI NEPIECIEŠAMĀS PRASMES (I CAN WORK), NR.LLI-468

Projekta īstenotājs

Kuldīgas novada pašvaldība

Bildes
Projekta vadītājs

Liene Jūrmale, tālr. 26495051

Partneri

Kurzemes plānošanas reģions, Kretingas dienas aktivitāšu centrs Lietuvā, Raseiņu dienas aprūpes centrs Lietuvā

Mērķi un uzdevumi

Projekta mērķis: attīstīt cilvēku ar invaliditāti prasmes, veicināt izpratni par cilvēku ar invaliditāti spēju iesaistīties darba tirgū, būt līdzvērtīgiem sabiedrības locekļiem.

Projekta mērķa grupa: cilvēki ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļi, Kurzemes reģiona pašvaldības, Kretingas un Raseiņu vietējās valsts iestādes.

Projekta aktivitātes:

1. attīstīt sociālo pakalpojumu pieejamību un efektivitāti, veicinot personu ar invaliditāti iesasiti darba tirgū;

2. pilnveidot Kurzemes, Kretingas un Raseiņu speciālistu, kuri strādā ar personām ar invaliditāti, kompetences;

3. veicināt pārrobežu sadarbības tīkla veidošanos starp sociālo pakalpojumu sniedzējiem;

4. veicināt sabiedrības izpratni par cilvēkiem ar invaliditāti un viņu nodarbinātību, organizējot dažādas aktivitātes;

5. organizēt Kurzemes reģionā tikšanās ar darba devējiem, lai informētu par personu ar invaliditāti nodarbinātības iespējām un izaicinājumiem;

6. uzlabot pakalpojumu pieejamības infrastruktūru.

Finansējums
Projekta kopējās izmaksas: 459 292,97 EUR, tai skaitā ERAF līdzfinansējums: 390 399,00 EUR.

Kuldīgas novada pašvaldībai pieejamais projekta finansējums: 138 771,09 EUR, tai skaitā ERAF līdzfinansējums: 117 955,42 EUR.
Projekta ieviešana

Projekta īstenošanas laiks: 01.02.2021.-31.01.2023.

Kopš 2021. gada aprīļa projekta ietvaros personām ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļiem tiek nodrošinātas psihologa un sociālā darbinieka konsultācijas, kā arī specializētas nodarbības - kokapstrādes un radošās nodarbības.

Pie Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras "Sociālais dienests" Skrundas klientu apkalpošanas centra uzlabota infrastruktūra un izveidots gājēju celiņš, kas tik atklāts 2021. gada 28. maijā. Jaunizveidotais celiņš nodrošina piekļuvi sociālā dienesta telpām cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī citiem apmeklētājiem.

Tāpat izveidots emocionālais labirints jeb sajūtu taka ar krāšņām ziedu un garšaugu kastēm, vēja zvaniem u.c.., kur iespējams gan baudīt dažādas smaržas, garšas un skaņas, gan arī vienkārši atpūsties. Šo sajūtu taku kokapstrādes un radošo darbnīcu ietvaros izveidojuši cilvēki ar invaliditāti. Specializētās darbnīcas tiek organizētas ar mērķi veicināt sociālo iemaņu un darba prasmju attīstību. Projekta ietvaros tiek nodrošinātas arī dažādu speciālistu konsultācijas gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan viņu ģimenes locekļiem.

2021. gada jūnijā Skrundā notika pirmā Kurzemes plānošanas reģiona organizētā tikšanās ar uzņēmējiem ar mērķi veicināt izpratni par cilvēkiem ar invaliditāti, viņu spējām iesaistīties darba tirgū un būt līdzvertīgiem sabiedrības locekļiem. Tajā piedalījās gan pašvaldības pārstāvji, gan uzņēmēji, gan arī cilvēki ar invaliditāti. Uzņēmēji tika informēti par cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanas iespējām, bet cilvēki ar invaliditāti informēja par savu darba pieredzi, izglītību, prasmēm un vajadzībām.

2022. gada sākumā iegādāts āra aprīkojums, lai, laikam paliekot siltākam, specializētās nodarbības varētu noturēt arī svaigā gaisā.

2022. gada 10.februārī izsludināts iepirkums par speciālistu konsultāciju un specializēto nodarbību nodrošināšanu. Plānots nodrošināt šādu speciālistu konsultācijas/nodarbības: ergoterapeita, sociālā darbinieka, karjeras konsultanta un psihologa, kas veicinās cilvēku ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļu funkcionēšanas spēju atjaunošanu vai uzlabošanu, dzīves kvalitātes uzlabošanos un iekļaušanos sabiedrībā. Šobrīd aktīvi tiek apmeklētas fizioterapeitu nodarbības. Tāpat tiks nodrošinātas specializētas - kokapstrādes un radošās - nodarbības.

2022. gada 21. martā parakstīts līgums ar biedrību "Gaišo domu platforma" par dažādu speciālistu konsultāciju/nodarbību un kokapstrādes un radošo specializēto nodarbību nodrošināšanu personām ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļiem.

2022. gada 9. jūnijā Kretingā, Lietuvā, notika konference "Sociālā darba veicināšana un starpinstitucionālā sadarbība", ko organizēja Kretingas Dienas aktivitāšu centrs kopā ar Kurzemes plānošanas reģionu. Konferencē piedalījās ap 60 dalībnieku gan no Latvijas, gan Lietuvas. Ar prezentāciju uzstājās arī Kuldīgas Sociālā dienesta direktore Sarmīte Segliņa, pastāstot par Kuldīgas novadā pieejamajiem sociālajiem pakalpojumiem.

2022. gada 10. jūnijā Kretingas Dienas aktivitāšu centrā norisinājās projekta Darba grupas un Vadības grupas sanāksme, kurā katrs partneris pastāstīja par projektā līdz šim paveikto, kā arī pārrunājām plānotās aktivitātes vasarā. Vasarā notiks divas nometnes personām ar invaliditāti - jūlijā tāda notiks Lietuvā, savukārt septembrī - Kurzemē. Vēl jūlija sākumā tiks organizēts arī pieredzes apmaiņas brauciens uz Raseiņiem, bet septemba beigās šāds pieredzes apmaiņas brauciens plānots Kurzemē.

Pēc projekta vadības sanāksmes bija brīnišķīga iespēja apmeklēt grupu māju personām ar garīga rakstura traucējumiem, ģimeniskai videi pietuvinātu dzīvokli bērniem bez vecākiem, kā arī nakts patversmi.

2022. gada 4.-5. jūlijā sociālie darbinieki no Kurzemes kopā ar projekta partneriem no Kretingas devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Raseiņiem, Lietuvu. Viesojāmies Raseiņu Invalīdu nodarbinātības un pakalpojumu centrā, kas izvietots divās adresēs. Vienā pakalpojumi tiek sniegti cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, otrā - cilvēkiem ar fiziskiem traucējumiem. Tāpat apmeklējām arī Lietuvas Sarkanā Krusta nakts patversmi.

Vizītes laikā notika arī projekta Darba grupas sanāksme, kurā pārrunājām vasarā un rudens sākumā plānotās kopīgās aktivitātes Latvijā, proti, pieredzes apmaiņas braucienu, nometni, kā arī nākamo darba grupas sanāksmi. Noslēgumā apskatījām Šiluvas svētnīcu. Rezultātā daudz iespaidu, ideju un jauniegūtu draugu.

2022. gada 18.-22. jūlijā Kretingā notika nometne cilvēkiem ar invaliditāti, kurā piedalījās arī 15 dalībnieku no Latvijas - Kuldīgas un Liepājas. Viņi kopā ar vēl 15 lietuviešiem kopīgi darbojās tematiskajās darbnīcās, sporta aktivitātēs un dalījās iespaidiem un stāstiem. Nākamā nometnē notiks septembrī, un tā tiks organizēta Kurzemē.

2022. gada 5.-9. septembrī Mazirbē norisinājās nometne cilvēkiem ar invaliditāti no Kurzemes un Lietuvas. Dalībnieki dalījās pieredzē, uzlaboja saskarsmes un sadarbības prasmes, kā arī apguva jaunas prasmes un iemaņas, piedaloties radošās darbnīcās, sportojot, mācoties u.c.

2022. gada 15.-16. septembrī 40 sociālie darbinieki no Lietuvas un Kurzemes, ieskaitot sociālos darbiniekus no Kuldīgas novada, tikās pieredzes apmaiņas vizītē Kurzemē. Pirmajā dienā apmeklējām Dvēseles Veldzes Dārzu Ziemupē, sensoros dārzus VSIA "Piejūras slimnīca", Viduskurzemes pamatskolu - attīstības centru Pelčos, kā arī samariešu apvienības mobilo pakalpojumu busiņu. Otrajā dienā vispirms notika projekta partneru sanāksme, pēc tam devāmies uz Ventspili, lai viesotos atbalsta centrā ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām "Cimdiņš".

2022. gada novembris ir pēdējais mēnesis, kad projekta ietvaros tiek nodrošinātas speciālistu konsultācijas, kā arī specializētās nodarbības. Visa projekta laikā vairāk nekā 50 cilvēku ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļi no Kuldīgas novada ir saņēmuši vienu vai vairākus pakalpojumus. Kopā projektā ir nodrošinātas 480 fizioterapijas nodarbības, 171 ergoterapeita nodarbība, 68 karjeras konsultanta konsultācijas, 240 psihologa konsultācijas, 240 sociālā darbinieka konsultācijas un 236 specializētās nodarbības (kokapstrādes un radošās).

2023. gada 9. janvārī Ventspils Pārventas bibliotēkā norisinājās projekta "I can work" noslēguma konference, kā arī "Sajūtu pusdienas" uzņēmējiem, ko organizēja Kurzemes plānošanas reģions. Konferencē ar gandarījumu atskatījāmies uz divos gados paveikto, secinot, ka projektā esam centušies likt uzsvaru uz cilvēku spējām, nevis "nespējām", kā arī pievērst uzmanību tieši pašiem cilvēkiem ar invaliditāti, piedāvājot attīstīt viņu prasmes un būt kopā ar citiem cilvēkiem. Projekta īstenošanas laikā noteikti ir pieaugusi sociālo pakalpojumu pieejamība un kvalitāte gan mūsu novadā, gan arī pārējo projekta partneru reģionos, kas arī bija viens no galvenajiem projekta mērķiem. Prieks par tiem, kuri projekta laikā uzsāka studijas.

Dalībnieki īpašu pieredzi varēja gūt, piedaloties "Sajūtu pusdienās", cenšoties kaut nedaudz izprast un iejusties dažādos invaliditātes veidos. Ļausim cilvēkiem ar invaliditāti būt sabiedrībā, darboties ar mums un līdzās mums!

2023. gada 31. janvārī projekts noslēdzies.

Cita saistītā informācija

Projekts tiek īstenots Interreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros.

Saite uz Programmas mājaslapu WWW.LATLIT.EU.

Saite uz oficiālo ES mājaslapu: WWW.EUROPA.EU.

Šī informācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Kuldīgas novada pašvaldība, un tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

0 %
Skip to content Skip to content