AktualitātesRudbāržu pagasts

Aicina uz Rezidences “PIEZĪMES UZ MALĀM” pasākumu Rudbāržos

Foto-no-Vaitkusu-ģimenes-arhīva.-Rudbāržu-pils-1930.-gadu-otra-puse-002-scaled.jpg

6. septembrī ielūdzam uz rezidences Piezīmes uz malām pasākumu programmu Rudbāržos:

17:30 – 18:30 – izstādes “Rudbāržu pils trepes” atklāšana, Rubāržu pils
18:30 – 20:00 – īsfilmas “Inta Folkmaņa video hronika – Rudbārži 90-os” pirmizrāde un sarunas par atmiņu kultūru un video arhīvu.

Pasākums ir iekļauts Eiropas kultūras mantojuma dienas 2024: pieejamība un drošība programmā!

Rezidence Piezīmes uz malām 2024.gada augustā Rudbāržos uzņēma autori Baibu Teteri, kura rezidences ietvaros pievērsās vizuālo mediju prakšu pētniecībai un to mijiedarbei ar atmiņu kultūru Rudbāržu kopienā. Baibas Teteres interešu lokā bija Rudbāržu fotogrāfa un kinoamatiera Inta Folkmaņa (1950) audiovizuālā arhīva izpēte, kā arī Rudbāržu kopienas ģimenes fotoalbumu izpēte – fotogrāfijas prakses un tradīcijas fotoportretu veidošanā, kā fonu izvēloties Rudbāržu pils trepes.
20. gs. nogalē pasaule piedzīvoja radikālas pārmaiņas mediju tehnoloģiju jomā, video kameras attēls kļuva par nozīmīgu atmiņu kultūras daļu. Kā rezidences virstēmu Baiba Tetere izvirzīja jautājumu – kā/ko Inta Folkmaņa video arhīvs vēsta par Rudbāržu kopienu 1990. gados? Sadarbībībā ar Intu Folkmani tapa īsfilma “Inta Folkmaņa video hronika – Rudbārži 90-os”, kas dinamiski izseko 20.gs. pēdējās desmitgades notikumiem Rudbāržos, kad pēc ideoloģiskā režīma nomaiņas no sociālisma uz kapitālismu sabiedrība pieredzēja kardinālas izmaiņas.
Kura ir fotografētākā vieta Rudbāržos? Kur top vietējo rudbāržnieku un to viesu portreti? Rudbāržu pils parādes trepes ir dokumentētas jau no fotogrāfijas aizsākumiem 19. gs. otrajā pusē, kas jaunu nozīmi iegūst, kad 1919. gada 3. martā pulkveža Oskara Kalpaka bataljons no pils uzsāka Latvijas atbrīvošanu. Par godu šim vēsturiskajam notikumam 1934. gadā pils trepes papildina goda plāksne, kas vēl vairāk pievilina gan tos, kuri fotografē, gan tos, kuri grib fotografēties. Padomju varas laikā muižas kompleksā tika ierīkota Meža tehniķu skola (1948-1955) un vēlāk Rudbāržu skola (1955-2018). Šobrīd Rudbāržu muižas ēkās tiek plānota un organizēta renovācija, lai savu mītni te rastu Pulkveža Oskara Kalpaka profesionalā vidusskola. Rezidences laikā Baiba Tetere aicināja Rudbāržu kopienu ielūkoties savos fotoalbumos un meklēt kopīgas tradīcijas un prakses fotoportretu veidošanā. Izstādē būs apkopoti iesūtītie fotoattēli no Rudbāržu iedzīvotāju albumiem. Saplūstot dažādiem faktoriem, – vēsturiskiem notikumiem, arhitektūras un telpiskās vides nosacījumiem un institucionāliem kontekstiem, – Rudbāržu pils trepes cauri vēstures līkločiem ir kļuvušas par neoficiālu brīvdabas fotosalonu.
Pasākumā piedalīsies Rudbāržu folkloras kopa Kamanītes un fotogrāfs Gints Freimanis ar Fotokasti – viesiem būs iespējams nofotografēties un iegūt fotokartīti improvizētā fotosalonā Rudbāržu pils trepes.

Izstāde būs aplūkojama Rudbāržu bibliotēkā no 9.septembra līdz 31.oktobrim, 2024.

Baiba Tetere (1978) ir vizuālās kultūras pētniece un Rīgas Stradiņu universitātes docētāja, organizējusi fotogrāfijas izglītības un mākslas projektus kopš 1990. gadu beigām. Viņas radošā darba pastāvīgs interešu objekts ir fotogrāfija, kas paver plašas iespējas strādāt vizuālās kultūras izpētes laukā, laikmetīgajā mākslā, izglītībā un komerciālajā vidē. Baiba Tetere ir biedrības ISSP līdzdibinātāja. Viņa studējusi fotogrāfijas vēsturi De Montfort universitātē Anglijā, kā arī doktorantūras programmā Graifsvaldes Universitātē Vācijā, kur pētīja agrīno vizuālo antropoloģiju Latvijā 19. gs. beigās.
Rezidences “Piezīmes uz malām” mērķis ir veicināt radošo personu iesaisti Kurzemē, Kuldīgas novadā, pievēršot uzmanību vietējās kultūrvides izzināšanai, pētniecībai, zināšanu un pieredžu apmaiņai. Šogad rezidences tēma ir neērtā un aizmirstā pagātne un mantojums. Rezidence jau ceturto gadu notiek Kuldīgas novada pagastos un tajā šogad piedalās trīs autores: Sabīne Šnē (Padurē), Baiba Tetere (Rudbāržos) un Elīna Semane (Rendā). To rīko biedrība “Kuldīgas mākslinieku rezidence” sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību un kuratori Maiju Rudovsku.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā organizē kopš 1995. gada. 2024. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas veltītas kultūras mantojuma pieejamībai un drošībai. Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumu programma: https://ej.uz/ekmd2024

Pasākumi ir bezmaksas!

Atbalsta: Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs, Kuldīgas novada pašvaldība, Rudbāržu pagasts. Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.