AktualitātesJaunumiKultūra

Aizvadīts COOLDIGA ART FEST- digitālās mākslas un inovāciju piedzīvojums Kuldīgā!

Pagājušajā nedēļas nogalē, 24. augustā, Kuldīgā, norisinājās inovatīvs mākslas pasākums – COOLDIGA ART FEST. Šis festivāls, kas norisinās jau 6. gadu ir piedzīvojis īstu digitālo transformāciju no sienu gleznojumiem pāraugot Latvija lielākajā virtuālās realitātes (VR) un papildinātās realitātes mākslas festivālā. Festivāls apvienoja Latvijas digitālās mākslas entuziastus un tehnoloģiju cienītājus, piedāvājot unikālu iespēju iepazīties ar mākslas darbiem virtuālajā un papildinātajā realitātē.

Apmeklētāji varēja iepazīt četru latviešu mākslinieku virtuālās realitātes darbus un īpaši Kuldīgai veltītu virtuālās realitātes spēle. Katrs darbs piedāvāja skatītājiem jaunu un aizraujošu pieredzi, ievedot tos mākslinieku iztēles pasaulēs. Piemēram, Jekaterinas Jevdokimovas darbs “Es (ne)atceros” izcēlās ar stāstu par mākslinieces bērnības atmiņām, atklājot pārmaiņas, ko radīja datori, savukārt Elīnas Dreimanes “Spēka laukums” piedāvāja ceļojumu caur digitāli atdzīvinātām latviešu spēka vietām.

Virtuālās realitātes (VR) darbi:

  • Jekaterina Jevdokimova – Darbs “Es (ne)atceros”, kas balstīts bērnības pieredzēs 90to gadu beigās un divtūkstošo gadu sākumā.
  • Elīna Dreimane – Darbs “Spēka laukums”, tradīcijās, folklorā, stātos aprakstītās latviešu spēka vietas.
  • Kaspars Lēvalds – Darbs “Migla”, kas balstīts 1919. gada Latvijas brīvības cīņās Liepājā pēc Pirmā pasaules kara.
  • Olga Barbina – Darbs “Pneuma” – kur navigācijā tiek izmantota dalībnieka elpošana.
  • Jekaterina Jevdokimova, Kaspars Lēvalds un Mihails Pavlovecs – VR spēle “Kuldīgas dārgumi”, kas ļauj iepazīt dažādas vietas pilsētā un tās ieraudzīt jaunos veidos.

Līdz ar VR mākslas darbiem, festivāla apmeklētājiem bija iespēja piedalīties arī aizraujošā 3D veidošanas darbnīcā. Šajā darbnīcā ikviens, neatkarīgi no iepriekšējām zināšanām, varēja apgūt 3D objektu radīšanas pamatus, izmantojot VR tehnoloģijas. Darbnīca bija pieejama visiem interesentiem, un to vadīja pieredzējuši speciālisti, kas palīdzēja dalībniekiem ar dažādiem radošiem un tehniskiem risinājumiem.

Papildus virtuālās realitātes darbiem, COOLDIGA ART FEST ietvaros Kuldīgas pilsētvidē tika atklāti astoņi jauni papildinātās realitātes mākslas darbi, kurus iespējams apskatīt, izmantojot īpašu mobilo lietotni ART+. Šie darbi, veidoti gan vietējo, gan ārvalstu mākslinieku sadarbībās, piedāvā unikālu pieredzi, kurā māksla tiek integrēta reālajā vidē, ļaujot skatītājiem mijiedarboties ar darbiem, kas citādi paliktu apslēpti digitālajā telpā.

Papildinātās realitātes (AR) darbi:

  • Nīderlandiešu mākslinieku grupas ROTOR darbs “Erozija” reflektē par cilvēka dabu un apkārtējās vides ietekmi uz to – kā mūs iespaido mūsu vide un kultūra, kurā dzīvojam, līdzīgi kā ūdens viļņi un straumes ietekmē krastu un šķietami nemainīgos akmeņus.
  • Latviešu 3D mākslinieki Gustavs Lociks un Olga Barbina ir izveidojuši milzu plastmasas salu, kas peld virs cilvēku galvām Kuldīgas skatu tornī, un piedāvā futūristisku ainu, kurā no cilvēka radītajiem atkritumiem rodas jaunas dzīvības formas.
  • Kristenas Sokolovskas un kanādiešu skaņas mākslinieka Šona Pinčbeka (Shawn Pinchbeck) darbs “Baiļu atbalss” ir interaktīvs audiovizuāls darbs – darbs mainīsies atkarībā no tā, cik tālu no mākslas darbā redzamā koka, atradīsies lietotājs.
  • Inga Šlangena, Šons Pinčbeks un darbs “Dabas mātes” ir baltu folkloras figūras, kas iemieso cilvēka dziļo saikni ar dabu. Vēja, Meža un Jūras mātes katra simbolizē savu stihiju, atspoguļojot mūsu dziļo garīgo saikni ar apkārtējo vidi, kā arī tās pārstāv spēcīgas un skaistas sievietes.
  • Madara Kronberga un darbs Prokrastinācijas aizbildnis – stāsta par mūsdienu sēņu velnu. Viņš ir sēņu sēšanas aizbildnis, kā arī prokrastinācijas veicinātājs, gādājot par to, lai cilvēki aizmirstu savus pienākumus. Ja sastapsi sēņu velnu, vēlēsies doties savvaļā. Mežs nesekos Tavam plānam, pulkstenis nerādīs laiku. Patiesībā Tu gribēsi atstāt civilizēto sevi kā atstātu sasvīdušus gumijas zābakus pēc pārāk ilgas valkāšanas.
  • Elīna Dreimane un darbs “Spēka laukums” ir VR darba papildinātās realitātes ieskats, kurā iespējams aplūkot senas svētvietas, kas ir bijušas liecinieces rituāliem, kuru saknes meklējamas senču tradīcijās un folklorā.
  • Maija Demitere, Oleksandr Sirous un darbs “Vienojošā uguns” veido ugunskurus, pie kuriem ģimenes, kaimiņi un kopienas pulcējas, lai svinētu, lai būtu kopā. “Vienojošā uguns” mums atgādina, ka uz šīs planētas neviena būtne nav spējīga eksistēt vienatnē.

Festivāls pulcēja daudzus interesentus un mākslas cienītājus, kuriem bija iespēja ne tikai apskatīt digitālās mākslas darbus, bet arī tikties ar māksliniekiem, diskutēt par mūsdienu mākslas tendencēm un iespējām, ko sniedz digitālās tehnoloģijas. COOLDIGA ART FEST ir uzskatāms par vienu no spilgtākajiem šī gada mākslas notikumiem Latvijā, kas ne tikai piedāvāja jaunas pieredzes, bet arī veicināja diskusiju par digitālās mākslas lomu mūsu ikdienā.

VR izstāde Adatu fabrikā būs pieejama apskatei līdz 13. septembrim, un tajā var doties pēc iepriekšēja pieraksta zvanot vai rakstot uz tālr. nr. 22352248 vai rakstot e-pastā toms.girvaitis@kuldiga.lv, savukārt ART+ papildinātās realitātes darbi ir pieejami jebkurā laikā. Šis festivāls veicina Kuldīgas spēju kļūt par Latvijas digitālās mākslas centru, piedāvājot platformu radošiem eksperimentiem un inovācijām.