Dažādos Kuldīgas novada uzņēmumos šovasar pieredzi uzkrāj 180 jaunieši. Daudziem tā ir iespēja pirmo reizi strādāt algotā darbā. Jaunieši uzsver, ka darbs nav viegls, taču tā ir laba iespēja ne tikai nopelnīt, bet arī daudz iemācīties. Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska 12. jūlijā apciemoja dažus no jauniešiem.
Gūst praktiskas iemaņas
V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 12. klases skolniece Alise Riekstiņa jau otro gadu izvēlējusies strādāt veikalā “Grace of Linen”.
Alise stāsta, ka viņai patīk rokdarbi: “Es šeit varu mācīties šūt dažādus lina izstrādājumus, piemēram, lina matu gumijas vai zaķīšus mazuļiem. Novērtēju, ka varu iemācīties kaut ko jaunu, ja iepriekš nesapratu, kā pareizi uzšūt kādu lietu, tad tagad esmu to apguvusi. Man patīk arī apkalpot pircējus, es varu pastāstīt par lietām, kuras šeit var nopirkt. Jau pagājušajā gadā pēc nostrādāta mēneša sapratu, ka šogad nākšu atkal.”
Vadītāja Agita Vilnīte atzīst, ka Alise ir ļoti laba darbiniece un priecājas, ka šogad viņa atkal izvēlējās strādāt veikalā. Uzņēmēja skolēnu Kuldīgas novada pašvaldības nodarbinātības programmā piedalās otro gadu: “Man ir svarīgi, lai ar savu darbinieku varu sapraties, tāpēc šogad pirms skolēni sāk strādāt, aprunājos, lai sapratu vai viņi vispār vēlas šeit strādāt, varbūt intereses ir pavisam citas.” Viņa atzīst, ka novērtē šo iespēju piedalīties programmā.
Strādā izvēlētajā profesijā
Skrundeniece Enija Zonberga mācās Ventspils Tehnikumā, viņa šovasar iegūst darba pieredzi kafejnīcā “Stender’s”.
Viņa stāsta, ka palīdz pavāriem sagatavot visu salātiem. “Es mācos par pavāri, šeit izgāju arī skolas praksi, tāpēc priecājos, ka varēju turpināt arī strādāt, lai iegūtu vēl vairāk zināšanu. Man patīk, ka šeit varu strādāt maiņu grafiku, pielāgoties. Esmu jau pieradusi, ka kājās jāpavada vairākas stundas. Man ir svarīgi pašai nopelnīt naudu, par nopelnīto plānoju nokārtot autovadītāja apliecību.” Enija stāsta, ka pagājušajā gadā strādājusi smiltsērkšķu laukā, kas bijis smagi.
Uzņēmuma pārstāve Daiga Bruže atzīst, ka šovasar ar jauniešiem ir paveicies: “Jaunieši tiešām vēlas mācīties un strādāt. Ja jaunietim darbs patīk un padodas tad piedāvājam strādāt visu vasaru. Uzskatu, ka šāda programma ir ļoti veiksmīga, jo, iespējams, ja nebūtu tieši šāda iespēja tad jaunieši varbūt vispār neiegūtu darba pieredzi, jo ne visi grib strādāt astoņas stundas dienā, viņi tomēr vēlas izbaudīt arī vasaru. Tad šajā programmā var strādāt mazāk stundu.
Jaunieši ir apņēmības pilni
Skolnieki Solvita Baltaiskalna, Klaudija Jēkabsone un Alens Zvirbulis jūlija mēnesi strādā suši bārā “Hercogs”.
Skolēnu pienākumi ir katru rītu sagatavot visus produktus, apkalpot klientus. Alens stāsta, ka novērtē šo iespēju, iegūtā pieredze iemācījusi plānot savu laiku. Klaudija stāsta, ka viņai ļoti garšo suši un sen vēlējusies iemācīties tos pagatavot. Savukārt Solvitas galvenie darba pienākumi ir pieņemt pasūtījumus: “Ja studiju laikā vēlēšos kaut kur pastrādāt, domāju, ka iegūtā pieredze noderēs. Turklāt uz šejieni nāk ne tikai vietējie, bet arī tūristi, kas runā citās valodās.” Skolēni stāsta, ka izvēlējušies strādāt tieši šajā vietā, jo ir patīkamas un jaunas telpas, iespēja iegūt pieredzi viesmīlības jomā, kā arī darba vieta nodrošina arī bezmaksas pusdienas.
“Hercogs” vadītāji Gatis un Unda Bredovski jauniešus nodarbina pirmo reizi. “Jaunieši nāk pie mums apņēmības pilni, viņi sevi ļoti labi parāda, novērtējam, ka viņi vēlas kaut ko iemācīties nevis visu vasaru pavadīt mājās vai tikai izklaidēties. Jaunieši iemācās strādāt komandā,” saka vadītāji.
Laukos darba daudz
Niks Leo Kaltnieks vienu mēnesi strādā zemnieku saimniecībā “Skābji” Turlavas pagastā. Viņš septembrī uzsāks mācības Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā.
Niks Leo atzīst, ka visgrūtākais vasarā ir agri piecelties, bet priecājās, ka var strādāt. Viņš palīdz dažādos darbos gan malku krāmēt, gan pļaut zāli un citus darbus. Viņš uzskata: “Manuprāt, pilnīgi pietiek ar vienu darba mēnesi, lai sanāk arī atpūsties.”
Zemnieku saimniecības saimnieks Dainis Brunovskis saka, ka pieteicies programmai pirmo reizi, jo darba rokas vienmēr ir vajadzīgas. “Novērtējam, ka ir šāda iespēja, laukos darba ir ļoti daudz, vienmēr ir ko darīt. Skolēni nāk pie uzņēmējiem mācīties, jāsaprot, ka viņi vēl ir bērni. Svarīgi ir gūt pieredzi,” saka D.Brunovskis.
Darbs pie dzīvniekiem
Skolniece Dace Kristovska mācās Liepājas Valsts tehnikumā un otro vasaru par savu darba vietu izvēlējusies lauku sētu – zoo “Zemturi” Laidu pagastā.
Viņa dara ikdienas darbus gan baro dzīvnieciņus, gan piedalās saimnieciskajos darbos. Daces vismīļākie dzīvnieki ir jenots un lapsa, kuri dzīvo vienā būrī. Ik pa laikam viņus izlaiž arī paskraidīt pa teritoriju. Viņa stāsta “Es dzīvoju netālu, tāpēc uz darbu braucu ar riteni. Arī pagājušajā gadā šeit strādāju. Man ar saimniekiem ir ļoti labas attiecības. Man dzīvnieki vienmēr ir patikuši, ļoti patīk šeit būt. Nopelnīto naudu izmantošu, lai nokārtotu autovadītāja apliecību.”
Lauku sētas saimnieki Kristīne un Rihards Ziemeļi programmā iesaistījušies otro gadu. “Zoo sētā ir daudz un dažādi dzīvnieki. Mēs ļoti novērtējam, ka jauniešiem ir šāda iespēja, tas atvieglo nedaudz arī mūsu ikdienu, jo strādājam divatā. Vasara paiet ātri, jo katru dienu pie mums brauc daudz viesu,” saka saimnieki.