AktualitātesJaunumiIzglītībaJauniešiem

Projekts ukraiņu socializēšanai vietējā kopienā

Jau no jūnija mēneša Kuldīgas novadā dzīvojošie Ukrainas valstspiedrīgie, kuri Krievijas uzsāktā kara dēļ apmetušies uz dzīvi Latvijā, piedalās Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) izsludinātajā projektā un Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem”, biedrības “Latvijas Mazpulki” realizētā projekta “Uzzini, iepazīsti, iesaisties!”, aktivitātēs. Projekts Kuldīgas novadā un vēl 5 pašvaldībās Latvijā noritēs līdz šī gada beigām. Projekta nolikums paredz, ka visām aktivitātēm jānotiek latviešu valodā ar minimālu ukraiņu valodas pielietojumu, ar mērķi mudināt ukraiņu civiliedzīvotājus apgūt latviešu valodu kaut pamata līmenī, vieglākai savstarpējai komunikācijai ar vietējās kopienas iedzīvotājiem, tāpat, labākai integrācijai darba tirgū. Lai Ukrainas civiliedzīvotāji veidotu ciešāku saikni ar Latviju un vietējās kopienas iedzīvotājiem, izprastu vietējās kopienas aktivitātes, apgūtu latviešu valodu darot, projektā paredzēts iesaistīt abu kultūru dalībniekus, gan ukraiņus, gan latviešus, kopīgi darot, iepazīstot un draudzējoties.

Ja jūnijā ukraiņu civiliedzīvotāji apguva latviešu pirts tradīcijas, mācījās un paši gatavoja pirts skrubi no pļavā sastopamiem augiem, pērās pirtī un klausījās pirtnieces lekciju par veselīgu dzīvesveidu, tad jūlijs pagāja domājot, projektējot un veidojot mini kopienas dārzu. Pieaicinātā meistare mācīja projekta dalībniekiem kā saviem spēkiem izveidot augu toverus no cementa un nolietotu audumu atlikumiem. Dalībnieki tika iepazīstināti ar termo dobju izveidošanu un augu audzēšanu kastēs. Šādu dārzu katrs pilsētnieks var sev izveidot, pat, ja tam nepieder savs zemes pleķītis. Jāmin, ka dārza ierīkošanas pasākumi līdz ar jūlija izskaņu vēl nav beigušies, jo jau rudenī sētais tiks kopīgi novākts un likts burkās. Dārzā tiek audzēti kartupeļi, kāposti, kabači, bietes un citi dārzeņi. Rudenī, pēc ražas novākšanas ir plānots pasākums, kurā gan latvieši, gan ukraiņi dalīsies pieredzē dārzeņu konservēšanā, degustācijā un kopīgā, izaugušo dārzeņu baudīšanā dažādās receptēs.

Kuldīgas novadā paredzēts ik mēnesi projekta aktivitātēs iesaistīt ne mazāk kā 20 ukraiņu cilvēku kopā ar vietējās kopienas interesentiem. Pasākumu papildus pievienotā vērtība ir kopīgu interešu veicināšana abām kultūrām – gan latviešiem, gan ukraiņiem. Kuldīgas novadā SIF un “Latvijas Mazpulki” projektu koordinē un vada Vineta Brūdere-Sedliņa kopā ar Kristīni Lieldaudzieti no Saldus novada.